Igazán látványos a vízfestékezésnek az a módja, amikor a festékréteg alá víztaszító valamivel rajzolunk.
Ez a valami több minden lehet. Első körben azt próbáltuk ki, hogy akvarell papírra fehér zsírkrétával rajzoltunk, majd felvittük a festéket a papírra. Az eredeti terv az volt, hogy majd szépen kirajzolódik a minta a festett felületen, de valamiért nem működött. Ahogy már írtam, a zsírkrétával meg szokott gyűlni a bajom, most is úgy éreztem, hogy túl kemény ahhoz, hogy szépen nyomot hagyjon a papíron, ráadásul nem is taszította eléggé a vizet, így a festék sok helyen befogta.
De megtaláltam a tuti megoldást! Most vászontáblára festettünk, és ragasztóval rajzoltunk rá.
Hozzávalók:
- vászontábla
- ragasztó (hegyes végű tubusban)
- vízfesték
- ecset
- só (nem kötelező)
A vászontáblára ragasztóval mintát rajzolunk. A gyerekek előszeretettel alkotnak nonfiguratív mintákat a ragasztóval, a felismerhető formához kell némi gyakorlat, mivel egyszerre kell nyomni a tubust és rajzolni vele.
Most jön a neheze: egy adag türelem. Meg kell várnunk, hogy a ragasztó teljesen megszáradjon.
Mi csak másnap vettük újra elő. Vízfestékkel befestettük az egész vásznat. A ragasztón nem maradt meg a festék, így gyönyörű mintát kaptunk. Házilag készült folyékony vízfestéket használtunk, amivel a kölykök könnyebben dolgoznak, mint a szilárddal.
Még itt-ott megsóztuk a vízfestéket, amivel a színek szépséges összemosódásán túl további effekteket adtunk a műhöz.
Hagytuk megszáradni. Elég szép lett, úgyhogy ezt a fajta festést rendszeresen fogjuk művelni.
A nagy (11) arra használta a ragasztó vízlepergető tulajdonságát, hogy elválasztotta egymástól a színeket, nehogy összefollyanak.